Historie

Znovuobnovení činnosti mladých hasičů v městě Ždírec nad Doubravou

Ač činnost mladých hasičů má u našeho dlouhou historii, tak ta novodobá započala teprve nedávno.

Vše začalo 17. září 2011, kdy se devítičlenné družstvo našeho sboru vydalo na tradiční soutěž „O putovní pohár IZS“, tentokrát konanou v Lipnici nad Sázavou. Protože jsme přijeli velice brzy, obdrželi jsme startovní číslo 2 a soutěž byla rychle za námi a my jsme měli dostatek času na debatu o chodu sboru v našem městě. Padla i otázka ohledně činnosti mladých hasičů, která již několik let nefungovala. Po návratu domů zněl náš plán jasně – založit mladé hasiče.

Spoustu času jsme věnovali debatám na téma „jak by měly schůzky vypadat“, „co by mělo být jejich náplní“, „co nás čeká a nemine“ a hlavně, jak nalákat děti a kterou věkovou kategorii. Pozitivní však bylo, že naše názory se víceméně shodovaly. Nakonec jsme se odhodlali a v tříčlenném týmu vyrazili do místní základní školy. Ačkoliv byl zájem o hasičský kroužek velký už na škole, nás to nechalo chladnými a čekali jsme, jak se situace vybarví 4. listopadu 2011.

Dny před tím byly ve znamení úklidu v hasičárně a modliteb, aby v pátek přišlo alespoň několik dětí. Byli jsme napjatí. Nakonec jich bylo skoro třicet a to byl teprve začátek.

Počátek práce s dětmi byl těžký, neměli jsme žádné zkušenosti, setkali jsme se s podporou, ale i s nezájmem. Někdo nám fandil, někdo se k nám otočil zády. Naštěstí nás to ale neodradilo, snažili jsme se pokračovat dál. Sami jsme se museli naučit spoustu věcí z hasičiny, museli jsme absolvovat školení, vymýšlet hry a program na schůzky, rozdělit si úkoly. To vše se nám zúročilo.

V současné chvíli máme zapsaných 31 dětí a stále dle zájmu přijímáme i nové děti. Nejstaršímu je v současnosti patnáct let a nejmladšímu je jeden rok. Jsme schopni nyní postavit zhruba tři družstva starších hasičů, a jedno mladší. Náplní našich schůzek je výuka první pomoci, kdy zdárně využíváme nabyté zkušenosti ze školení v Přibyslavi, uzlování ať už uzlů soutěžních, tak i dalších. Rozšiřujeme si znalosti topografických značek, zkoušíme požární útoky. Nezapomínáme hrát různé hry, a rozvíjet v dětech estetické cítění pomocí výtvarných činností.

Kalendář akcí

červen
9
2024

2. kolo Havlíčkobrodského turné mladých hasičů

9. červen 2024, start závodu 9:45, místo: Fire aréna u ČOV Ždírec nad Doubravou více...
červen
22
2024

Den otevřených dveří

22. červen 2024 od 12h, místo: hasičská zbrojnice Ždírec nad Doubravou více...
celý kalendář akcí...